2016. július 13., szerda

A tőrbecsalás bárhonnan lecsaphat, avagy a házaló ügynök benyomás + felvezető

A Sztorym Mendemondaország nagy városában játszódik, Csiribiri városban, ahol sok üzem és üzlet leledzik, na jó talán nem olyan sok mint Mendemonda ország fővárosában, de azért sok. Úgy gondolná az ember, hogy igazi álláskáneán egy frissdiplomás közgazdásznak, még akkor is ha még nincs túl sok szakmai tapasztalata a pénzért való igavonás terén, hisz  még bízunk abban, hogy valaki szeretne fiatalos, lendületes, új ötletekkel és friss tudásanyaggal teli, még formálható alkalmazottat. Többek között én is bizakodva vágtam neki az álláskeresésnek, és reménykedtem, hogy sikerrel járok, holott ismertem a híreszteléseket arról, hogy nem túl kívánatosak azon szerencsepróbálók akik frissen kiszalasztva az alma máterből kissé tapasztalatlanok az üzemek és üzeletek gyakorlati tereiben. Hallottam történeteket a magasan képzett bakfisok rabszolgasorba kényszerítéséről, ami a sok kuli munkát és az ahhoz tartozó alamizsnának is kevés gázsit jelenti. A fülemet megütötte olykor olyan história, hogy a munkameghallgatások során a felvételiztető népség illegális, sőt mi több intim témájú kérdésekkel hozakodnak elő, és bombázzák szegény megszeppent delikvenseket. Persze mit nekem az ilyen halandzsák, okosak vagyunk, fiatalok vagyunk és remek végzettség lappang a tarsolyunkban, hiszen annyit küzdöttünk végzettségünkért, hogy csak is remek lehet.
Izgalommal és némi félelemmel vágtam bele az álláskeresésbe. Összeszedtem az összes számításba vehető álláskeresési honlapot, mert hát ez a netes álláskeresés kora, és elküldözgettem néhány helyre a sokadjára átformált önéletrajzom végleges változatát. Kezdetben nem adtam be túl sok helyre a jelentkezésemet, csupán azokat a hirdetéseket választottam ki, amelyeknél az elvárás rám illett, és amelyek szimpatikusak voltak számomra. Minő szentimentalista felfogás, nemde?  Az önéletrajzomat közhírré tettem a legnagyobb állásportálokon, hogy hátha valaki önkéntesen rám talál. Aztán, mint egy horgász, vártam, hogy akadjon valami a horgomra. A telefonom hétköznaponként csak délután 5 után merülhetett le, nehogy elszalasszak valamilyen fontos állásügyi hívást. Fel is hívott két cég igaz, nem jelentkezés miatt, hanem csak úgy a feltöltött önéletrajz alapján. Az egyik Csiribiri város egyik monumentális cége a Begyüjtő Kft., mindenféle gépezetet gyártott. Egy menedzsermetamorfózis program kapcsán hívtak fel. Mint kiderült nyakamba kellett volna venni a fél világot és össze vissza teleportálni és időzni a vállalat mindenféle telephelyein. Nyakamba kapni minden cókmókom és elvonulni az aztékok földjére, vagy a germánokhoz vagy a malájokhoz. Az interjúra pedig, attól függetlenül, hogy Csiribiri városban is van a cégnek üzeme, Mendemonda ország fővárosába, Mítosz városba kellett volna eltrappolni, ami majdnem 200 km-re fekszik Csiribiri várostól. Sok gondolat végigcikázott a fejemben ezek hallatán. Beugrott Mel Gibson Apokalypto című filmje, majd az Elrabolva sorozat, a mexikói drogkartellek valamint a Majmok bolygója, de ez csak a logika hiánya miatt. Ez a lehetőség nem igazán hozott lázba. A következő telefonáló Három városába invitált volna interjúra, maga a munkahely is itt terebélyesedett. Három városa Mítosz város mellett volt, én viszont Csiribiri várossal szimpatizáltam egyes egyedül. Talán az a beikszelés, hogy Csiribiri városi tevékenységek érdekelnek csak, az egy ablakdísz? Vagy úgy vélhető, hogy Mexikó és 200 km-re lévő városok még beleférnek? Vagy csak én vagyok az udvari bolond, amiért úgy gondolom, hogy a pontosság és precízitás az üzemek és üzletek fővarázslóinál puszta kincs ami nincs ?  A Három városi telefonáló mellesleg egyfajta számlázási munkával kecsegtetett volna, miután visszautasítottam az interjút, a hölgy mondta, hogy küld egy e-mailt, ha van akit érdekel a dolgok küldjem el annak az egyénnek. Hirtelen ingyenes állásközvetítővé léptem elő. Senki sem szándékozott Három városban dolgozni, ezért végül mégsem lettem ingyen munkás, alias e-mail küldözgető.


Egy szép koraszeptemberi napon, valamivel több mint két hónappal a diplomaosztóm után felhívtak Mendemondaország  hatalmas bankjának, a Pénzsóvárgó bank leányvállalatától, ahova valamilyen flinces flancos elnevezésű pénzügyesnek jelentkeztem, és behívtak interjúra. A hirdetésükre egy apróhirdetési portálon akadtam, ahol egész szép summát ígértek, mondjuk az egész szép összeg előtt ott díszelgett az „akár” szócska, ami mindig valamilyen turpisságra utal, de akkoriban még olyan naiv voltam, hogy nem igazán aggasztott. A helyet ahova mennem kellett, már előző héten megkerestem. Ez a leányvállalat egy elhagyatott, eldugott romos lakóudvar, eldugott romos emeletén volt egy maximum két szobácskával rendelkező helyiségben. A hely már nagy bizakodásra adott okot, de mindegy, lehet, hogy pont itt osztogatják a remekbeszabott fizetéseket.. Tehát fellelkesülve, ám kissé tartva a dologtól, elindultam az első állásinterjúmra. Odafelé menet közben felhívott a leányvállalatos ember, hogy megyek-e. Kicsit sem gyanús, hogy úgy gondolja, hogy esélyes, hogy nem megyek el. Fölfelé trappolva a lépcsőn lassan kezdett a torkomba csúszni a szívem. Bementem a kis helyiségbe, ott monitort nézegetett körülbelül hat köszönni nem akaródzó jól szituált lady és gentleman, de azért némelyik rám nézett mikor számat köszönés hagyta el, majd se szó, se beszéd, visszafordultak a monitorhoz. Nem fogadott köszönésem után felvilágosítottam őket, hogy állásinterjúra jöttem Befírol Bélához, de igazából, mivel mind valamiféle szerelemi viszonyt ápolt a monitorral, tojtak rám. „Szerencsére” hamarosan kiintegetett a monitoros szoba végéből nyíló helyiségből Béla, és szóval jelezte, hogy ott lesz az interjú. Béla rendhagyóan elkezdte bemutatni a céget, ami kész szerencse, mert a neten körülbelül semmit nem találtam róluk, ami nem is csoda, mert kiderült, hogy ők csak a leányvállalat leányvállalatának a bedolgozói, vagy valami ilyesmik. Mutogatott nekem egy rendkívül izgalmas PowerPoint prezentációt arról, hogy milyen tanfolyamot kell elvégezni a munkába állás előtt, és a tanfolyam Mítosz városban lenne, szó esett a tanfolyam 100 ezer krajcáros áráról és arról, hogy hány emberre kell rátukmálni a hitelüket, a szép kis összeg megkapásához, természetesen miután levizsgáztam az anyagukból. Elmondta, hogy amennyiben rátukmálom elég emberre a hitelt és a szép összeget megkapom, akkor egy idő után ki kell váltani a cégmesterit, alias vállalkozóit, mert az nekem milyen remek. Mindezt olyan vidám stílusban tálalta nekem, mintha most kérne fel miniszterelnöknek. Sejtettem, hogy nem itt fogok dolgozni, de hogy ennyire bamba marhának nézik az ember nézik az embert, az eléggé felbosszantott. Természetesen nem mondtam neki semmi sértőt, mert végül is nem volt bunkó.
-       Érdekli a dolog?- kérdezte Béla szinte idétlenül lelkesen.
A pazar állások egyik fő ismérve, hogy megkérdik, hogy érdekel-e egyáltalán. Vagy mégsem.
-       Majd még átgondolom.- közöltem kimérten de kedvesen.
-       Rendben, mikor tudna visszajelezni?- Béla teljesen abban a hitben élt, hogy bekapom a horgot.
-       Holnap után jó?-érdeklődtem, és közben már magamban kezdtem megfogalmazni  a visszautasító szöveget.
-       Igen, tökéletes. – lelkesedik Béla, én pedig érdekesnek tartom, hogy én irányítom a történéseket.
-       E-mailben jó lesz?
-       Jó persze, vagy itt a névjegykártyám, telefonon is jó és e-mailen is.- azzal odanyújtotta a névjegyét, amit elsúvasztottam a táskámba, de biztonságos helyre, hogy a negatív üzenetemet tudjam hova küldeni.
Megköszöntem, elköszöntem és távoztam. Köszöntem az agyhalott bagázsnak is, most sem viszonozták, minő meglepő reakció.
A megbeszélt nap reggelén rám csörgött Béla, nem vettem fel. Úgy gondoltam a visszautasító üzenet ráér a délelőtt folyamán és nem feltétlenül reggel, de ha ez ilyen sürgős hát rajtam ne múljék a a béke, inkább nem tartom vissza tovább a tuti információkat.  A csörrentés megsiettette a dolgokat, óra múlva küldtem neki egy udvarias visszautasító e-mailt, nem volt kedvem vele beszélni. Rájöttem, hogy nem szeretek visszautasítást írni, olyan lélekölő, bár nem olyan lélekölő mint Béla ajánlata. Az egészet csak egy mondattal tudom summázni: Sok hűhó semmiért. Viszont most így visszagondolva, ez volt az egyik legkevésbé extrém interjúm, még akkor is ha ez nem is volt vérbeli állásinterjú.

Kedélyállapot az interjú alatt: -4
Kedélyállapot az interjú után: -7
Interjúztató kedvessége: 7

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése